KUMLUCA HAL FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Wolkswagen Dünya Devi Porsche Satın Aldı

wolkswagen-dunya-devi-porsche-satin-aldi

İlk etapta tüm bu olanlar, yani "Halk arabası" Volkswagen'in dünyanın en büyük ve prestijli spor otomobil markalarından birini satın alması, standart otomobil kullanıcısına tuhaf gelebilir.
28 Temmuz 2013 Pazar 14:48

 Alman otomotiv devi Volkswagen (VW), lüks otomobil markası Porsche’nin tamamını almaya hazırlanıyor.

Porsche hisselerinin yüzde 49.9'unu elinde bulunduran VW, kalan yüzde 50.1'lik kısmınıda kendi bünyesine aldı

 

İlk etapta tüm bu olanlar, yani "Halk arabası" Volkswagen'in dünyanın en büyük ve prestijli spor otomobil markalarından birini satın alması, standart otomobil kullanıcısına tuhaf gelebilir. Ancak iki firmanın kökleri ikinci dünya savaşına dayanan bir ortak geçmişleri var.

 Durumun en ironik yanı herhalde, bunun tam tersi, yani Porsche'nin Volkswagen'i satın alma girişiminde bulunduğu 2008-2009 senelerinin hemen ardından vuku bulması. Porsche'nin evvelki CEO'su Wendelin Wiedeking, bir dizi katakulli çevirerek boyundan büyük bir lokmayı yutmaya çalışırken neredeyse Porsche'yi iflasın eşiğine getiriyordu.

 

Bu başarısız deneme, Wiedeking'in 18 yıllık kariyerine son verdi.

 

Porsche VW'yi ele geçirmeye çalışırken, O'nu bu durumdan kurtaran ironik bir biçimde gene VW oldu. Ardından avukatlar arap saçına dönen durumu çözmeye koyuldular. Yani 1 Ağustos 2012 itibarıyla Porsche'yi Volkswagen AG'nin kanatları altına sokacak anlaşmanın temelleri aslında 2009'da atıldı.

 

VW zaten Porsche'nin bir kısmına sahip olduğundan, anlaşma bir birleşmeden ziyade bir yeniden yapılanma olarak sınıflandırılacak. Böylece şirketler 1,5 milyar euro'luk vergi yükünden de kurtulmuş olacak ki bu noktada Piech ailesinin Alman siyaseti üstündeki etkisi de devreye giriyor.

 

5,61 milyar dolar, VW'nin evvelden sahip olmadığı yüzde 50,1'lik Porsche hissesinin tam karşılığı. Markalar birlikte çalışmayı sürdürerek Cayenne-Touareg ikilisinde olduğu gibi ortak parça kullanımıyla maliyetleri düşürmeye devam edecek.

 

Wolkswagen Porsche ile özel otomobillerin üretimine ortak olacaklar..


Haber okunma sayısı: 1696

Haberin etiketleri:

wolkswagen, porsche, wv, iki otomobil firması


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ