KUMLUCA HAL FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Naylon poşet yerine biyobozunur poşet

naylon-poset-yerine-biyobozunur-poset-

Doğada kendiliğinden yok olan biyobozunur poşetlerin kullanılması için çalışma başlatıldı.
04 Aralık 2012 Salı 15:42

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  naylon poşetlerin çevreye verdiği zararı en aza indirmek istediklerini söyledi.

Bu kapsamda doğada kendiliğinden yok olan biyobozunur poşetlerin  kullanımının teşviki için çalışma başlattıklarını belirten Baş, bir-iki yıl  içinde bu ürünün öne çıkarılması amacıyla üreticilerle toplantılar yaptıklarını  anlattı.

 

Baş, gelecek ay düzenleyecekleri toplantının ardından Türkiye’de artık  poşet kullanımı ve alışkanlığının değiştirilmesi sürecinin başlayacağını  vurgulayarak, “Hem şu andaki poşetleri üreten sanayicimiz hem de kullanıcılar  için alışılagelmiş bir tarz var. Bu nedenle geçiş için tabii ki bir süreç  gerekiyor” diye konuştu.         

İlk uygulama market ve pazarlarda

         

Geçiş sürecinde ilk olarak naylon poşet kullanımının kısıtlanacağı  belirten Baş, uygulamanın öncelikle market ve pazarlardan başlayacağını söyledi.

 Baş, konuyla ilgili Gümrük ve Ticaret, Sağlık ile Gıda, Tarım ve  Hayvancılık bakanlıklarının da çalışmaları olduğunu dile getirerek, kendilerinin  uygulamayı çevre yönünden ele aldıklarını ifade etti.

 

Geçmişte poşet kullanımının kısıtlanmasına yönelik çalışmalar yapıldığını  anlatan Baş, “Altyapısı oluşmadığı için netice alınmadı. Şimdi biz altyapısını  tamamen oluşturacağız. Bunu üreticiler ve tüketicilerle yapacağız. Amacımız  uygulanabilir olması. Türkiye’yi en kısa zamanda şu çılgın poşet tüketiciliğinden  kurtaracağız.”

         

“Gönlümüz kese kağıdı ve fileden yana”

         

Biyobozunur poşetlerin çevreye en az zarar verenlerini öne  çıkaracaklarını bildiren Baş, şöyle devam etti: “Öyle biyobozunur poşetler üretiliyor ki onlara da kimyasal katılıyor.  Bunlar iki ayda yok oluyor ama o kimyasaldan dolayı toprağı veya suyu kirletiyor.  Biz onu da arzu etmiyoruz. İstiyoruz ki iki ayda doğada kendini yok etsin ama bu  katkı maddeleriyle olmasın. Doğal yollarla oluyorsa olsun. Bu amaçla biyobozunur  poşetlere standart getirmeyi planlıyoruz. Tamamen kimyasaldan arındırılmış,  doğaya uyumlu, çok kısa sürede bozulup kendini yok edebilen biyopoşetleri  önemsiyoruz. Ancak aslında gönlümüz file ve kese kağıdından yana.”

         

“Sanayicilerin katkısını bekliyoruz”

 

Baş, biyobozunur poşet üretiminin daha maliyetli olduğunu dile getirerek,  “Üreticisi, tüketicisi, herkes çevre ve sağlık için bazı fedakarlıklar yapacak”  diye konuştu.

 

Uygulamanın hayata geçirilmesi için poşet üreten sanayicilerin anlayışını  ve katkısını beklediklerini belirten Baş, şunları kaydetti: “Onları mağdur etmek gibi derdimiz yok. Onlar da çevre konusunda bizim  kadar hassaslar, çözüm üretmeye çalışıyorlar. Etrafa atılmış naylon poşetleri her  yerde görüyoruz. Türkiye’yi 100 yıl doğadan silinmeyen, etrafı kirleten çirkin  görüntüden kurtaracağız. Böylece sağlık açısından da önemli bir adım atılacak."


Haber okunma sayısı: 2904 Kaynak: Ok.NetYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANTALYA - HAVA DURUMU

ANTALYA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ